Новини

Молодіжні забави: в Маріуполі відбудуться українські вечорниці

Сьогодні ми розповімо вам про українські вечорниці або «досвітки» - файну молодіжну традицію наших пращурів.

Наші прадідусі й прабабусі теж полюбляли вечірні розваги. Одягали найкраще вбрання та йшли до сусідньої світлиці, аби провести довгий зимовий вечір знайомлячись, розважаючись, ласуючи варениками й пампушками. Саме за їх вечірній час, таким заходам дали назву «вечорниці».


В Україні традиція збиратися на вечорниці існує з незапам’ятних часів. У літньо-осінній період молодь проводила багато часу за господарчими справами. Так вже повелося, що певні види праці виконувалися у відведений для цього сезон. Тому після збору врожаю особу увагу приділяли роботі під дахом.

image

В купі – завжди веселіше, тому щосуботи дівчата збиралися разом: пряли, вишивали, плели, змагаючись, хто з них – найкраща майстриня. Працювали над одягом та рушниками дуже старанно, адже зранку старша жінка, яка правила для молодиць за вчительку, перевіряла їхню роботу. Самі ж майстерки ставали їхнім приданим. Хлопці приходили з саморобними сопілками, ударними та іншими музичними інструментами, щоб розважати дівчат піснями та жартами. А головне – придивитися, хто з них найбільш вправна та вродлива.

image

«Нині свято – робити гріх», - казали наші предки, коли надходили церковні свята. Зранку вся родина обов’язково прямувала на службу в церкві, а після сходу сонця – молодь збиралася у вдовиній хаті, щоб залицятися, ворожити на судженого-рядженого, танцювати та веселитися.

До нас дійшло багато традицій, пов’язаних з вечорницями.

Наприклад, спеціально для гулянь дівчата пекли особливі калачі з діркою посередині – калиту. Вона була символом сонця і творилася на добру долю хлопцям, які мали відкусити шматок від підв’язаної стрічкою до палиці калити. Дострибнув, щоб вкусити – матимеш свій кавалок щастя.

image

Стати частиною цих та інших традиційних веселощів ви зможете, відвідавши МПК «Український дім» 8 лютого о 17:00. Студенти «Української академії лідерства» пропонують вам зануритися у вир українських традицій на перших сучасних вечорницях в Маріуполі! На вас чекають автентичні забави та ворожіння, фотозона, фудкорт зі стравами української кухні, запальні пісні та танці. Відчуйте та переконайтеся, наскільки цікавою є українська культура!

image

Статтю підготували: Колеснік Юлія, Пристай Оксана