Новини

Історія будинку видатного архітектора Маруполя

Сьогодні вся Україна відзначає День архітектора – головних будівників наших міст. Найвідомішим архітектором Маріуполя залишається Віктор Олександрович Нільсен  (1871 – 1949) – виходець з осілої в Україні датської родини. Він переїхав до міста зі столиці на запрошення місцевої управи на цю посаду для реалізації проекту водопроводу.

Архітектор В.О. Нільсен

Відома будівля під назвою «Будинок архітектора Нільсена», розташована за адресою Семенішина 49, напроти зеленої міської перлини – Міського саду. Невелика садиба була побудована після укладення другого шлюбу міського архітектора в 1907 році з сестрою місцевого домовласника Єлизаветою Григорівною (Коваленко), щоб щасливо зустріти старість в колі щасливої родини. Але доля розпорядилася інакше...

Садиба архітектора Нільсена та його дружини

Після перевороту 1917-ого особняк Нільсена було реквізовано на користь держави (за іншими відомостями був проданий в радянський період) з метою використання під соціально-адміністративні потреби. Сім'я колишнього архітектора перебралася в скромний без вишукувань будинок по Георгіївської під №31.

Колона садиби Нільсена

На період після Другої світової війни, наступні радянські півстоліття - тут розмістився дитячий садок для дітей з прилеглого приватного сектора. Дошкільна установа продовжувала свою діяльність в цих стінах до 1993 року.
Фасад будівлі Нільсена

Після закриття дитячого закладу його приміщення місцева влада пристосувала для розміщення Приазовської екологічної інспекції, яку перевели в 2002-му в інше приміщення з огляду на необхідність ремонту для немало побачили на своєму віку стін. А незабаром у будівлі, так і не отримав статус пам'ятника архітектури хоча б місцевого значення, з'явився приватний господар.

Факт передачі  перетворив садибу на руїну, яка досі не має офіційного статусу, хоча за станом на 2012-й рік і був розроблений проект по створенню на його базі готелю "Дворянське гніздо", який так і не був реалізований.

Сподіваємося, що відомий пам`ятник архітектури реконструюють у наш час, щоби мешканці міста змогли додати до історичного маршруту Маріуполя ще одну вражаючу локацію.

Бронзова статуетка архітектора, розміщена на вулицях Маріуполя